0542 223 15 35
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Mantolama Nedir ve Nasıl Yapılır?

25 Eylül 2019
181 kez görüntülendi
Mantolama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Mantolama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Günümüzde evlerde yakıt ve ısı tasarrufu sağlamak için bazı uygulamalar yapılmaktadır. Bunlardan biri ise mantolama adı verilen uygulamadır. Mantolama nedir, sorusuna verilecek kısa açıklama; binalarda genel olarak ısı yalıtımı yapmak için binanın iç veya dış tarafında bazı maddeler kullanılarak duvarlara özel üniteler ya da malzemeler yoluyla eklemeler yapılması işlemidir. En iyi yalıtım yöntemi binalara dışarıdan yapılan ısı yalıtımıdır. Bu işlemler yapılırken öncelikle yüzeyler temizlenir ve daha sonra ise ısı yalıtım malzemeleri yüzeylere uygulanmaya başlar. Tüm bu yapıştırma veya uygulama işlemlerinden sonra ise duvarlara sıva yapılır. Bu işlemlerden sonra ise binaların daha güzel görünmesi için dekoratif malzemeler sıva üzerine monte edilir.

Mantolamanın Avantajları

Bu uygulama ile binaların dış yüzeylerindeki yapı elemanları korunmuş olmaktadır. Yalıtımın en büyük avantajı ve yapılma sebebi; evlerin içlerini kışın daha sıcak tutmak, yazın ise daha serin olmasını sağlamaktır. Bu sistemler ile sadece ısı yalıtımı değil su yalıtımı da sağlanmış olur. Mantolama uygulaması iyi ve ustalıkla yapıldığı takdirde normale göre %50 oranında tasarruf sağlanabilmektedir. Bu sistemler ile binalar daha uzun ömre sahip olmaktadırlar. En önemli avantajlardan biri ise evlerde ısı dağılımı düzgün olduğu için hava akımının olmaması sonucu daha yaşanılabilir ortamların oluşmasıdır.

Ülkemizde genel olarak her bölgede mantolamanın yapılması iyi olmakla beraber, mantolama ankara ili başta olmak üzere havanın çok sıcak ve çok soğuk olduğu yerlerde de sıklıkla tercih edilmektedir .

Enerji Kimlik Belgesi

Isı yalıtımı bunun yanı sıra yaz aylarında da son derece etkili olmaktadır. Dışarıdaki yüksek sıcaklıklardan binaları korumakta ve bina içinin serin kalmasını sağlamaktadır. Dolayısı ile kış aylarında ısınma masraflarının, yaz aylarında ise soğutma masraflarının aşırı miktarlara ulaşmasını önleyerek tasarruf etmeye yardımcı olmaktadır. Isı yalıtımı ile ilgili olarak sıklıkla araştırılan diğer bir konu ısı yalıtımı fiyatları konusudur. Isı yalıtımının yatırım maliyeti, birkaç sene içinde faturalardan sağladığı tasarruf ile kendi kendini amorti edebilmektedir. Bu nedenle ısı yalıtımı son derece karlı ve yüksek derecede konfor sağlayan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

2000 yılında yürürlüğe giren Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği uyarınca; yeni yapılan konutlar ısı yalıtımı uygulanmış şekilde projelendirilmek zorunda olup, eski binaların ise 2020 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Binaların enerji kimlik belgesi temininin en önemli adımı; ısı yalıtımı (izolasyonu) uygulamasının gerçekleştirilmiş olmasıdır. Binalarda ısı yalıtım malzemeleri ya da çeşitlerinin kalınlığının uygun şekilde seçilmesi, ısıl konforun ve enerji tasarrufunun sağlanmasında en önemli etkenlerdendi